Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kodla Rize Uygulaması

KodlaRize Projesi Robotik Kodlama Turnuvası

KodlaRize Projesi Robotik Kodlama Turnuvası

 

Turnuvanın Amacı

Turnuvanın amacı, Rize genelindeki tüm ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen turnuvanın temel amacı, öğrencilerimizin takım halinde çalışma yeteneklerinin, inovatif düşünme, girişimcilik ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmek, teknoloji öğrenimi ve üretimi konusunda teşvik etmek, yaşayarak öğrenme yoluyla bilginin kalıcılığını arttırmak, özgüven ve özsaygıyı desteklemek yazılım teknolojileri ve bilimi sevdirmektir.

Robotik Kodlama Turnuvasının Hedefleri

 • Öğrencilerin çalışmalarında problem çözme, hata ayıklama, anlık karar verebilme, yeniden değerlendirme, bilimsel düşünce, yöntem ve teknikleri kullanarak bilgi ve beceri kazanmalarını sağlamak.
 • Gelişen teknoloji ile iç içe yaşayan öğrencilerimizin bilim ve teknoloji alanında özgün ve farklı düşünceler ortaya koyabilen, yeni teknolojiler geliştirme özgüvenine sahip bireyler olmalarını sağlamak
 • Öğrencilerimizin takım halinde çalışma, girişimcilik ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlamak.
 • Geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip öğrencilerinin keşfedilmesi ve onlara proje hazırlama, geliştirme, oluşturma ve uygulama deneyimlerini kazandırmak.

 

Hedef Kitle

Yarışmaya Rize genelindeki tüm resmi/özel ortaokul, imam hatip ortaokulu ve imam hatip liselerinin ortaokul seviyesindeki öğrencileri danışman öğretmenleri rehberliğinde katılabilecektir.

 

Turnuvanın Katılım ve Başvuru Koşulları

 • Takımlar 2 (iki) öğrenci ve 1(bir) danışman öğretmenden oluşur. Danışmanlar, turnuva başvurularının başlamasından turnuva bitimine kadar öğrencilere rehberlik etmek ve koordinasyon ekibiyle iletişimi sağlamak durumundadırlar.
 • Her takımın adı olmalıdır. Turnuvaya katılan takım isimleri aynı olamaz. Aynı olması halinde ilk başvuran takım ismi kabul edilecektir. Takımların ismi bölücü, yıkıcı, genel ahlak çerçevesine aykırı olamaz.
 • Başvurular https://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden, turnuva takvimine göre danışman öğretmenler tarafından yapılacaktır.
 • Başvurular tamamlandıktan sonra Scratch turnuva takvimi https://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden duyurulacaktır.
 • Evinde bilgisayar veya interneti olmayan öğrenciler için hafta içi okul idaresinin izniyle okul saatlerinde bir turnuva seansı yapılabilecektir.
 • Turnuva 2 aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Birinci aşamada 3 ayrı çevrimiçi temalı scratch turnuvası düzenlenecek, ikinci aşamada ise mBot robotları ile canlı robotik kodlama turnuvası yapılacaktır.
 • Scratch turnuvasında Çevrimiçi Scratch 3 sürümü kullanılacaktır. mBot turnuvasında ise mBlock 3 veya mBlock 5 sürümlerinden herhangi biri kullanılabilir.
 • Robotik Kodlama Turnuvası finali turnuva takviminde belirlenen tarih ve saatte Merkez ilçe kodlama atölyesinde yapılacaktır. Sonuçlar aynı gün açıklanacaktır.
 • Final turnuvasına katılacak ekiplerin turnuva saatinden 15 dk. önce turnuvanın yapılacağı yerde hazır bulunmaları gerekmektedir. Geç gelen ekiplere ek süre verilmeyecektir. Turnuva başlangıç saatinden sonra gelen ekip ve projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Takımlar turnuvaya kendi robot setleri ve pilleri ile katılacaklardır. Robotlar ilçe atölyelerinden temin edilebilecektir. Robot seti olmayan ve talep eden takımlara robot temini yapılabilecektir.

Turnuvasının Uygulama Adımları

Robotik Kodlama Turnuvası iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Birinci aşama sonunda en çok puana sahip olan 12 takım ikinci aşamaya geçecek ve finalde turnuvaya hak kazanacaktır.

1. Aşama Çevrimiçi Scratch Kodlama

 • Danışman öğretmenler tarafından iki kişilik takımlar oluşturulup http://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapılacaktır.
 • Başvuru sayısına göre çevrimiçi scratch turnuvası tarih ve saatleri planlanıp http://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden duyurulacaktır.
 • Çevrimiçi scratch turnuvalarına öğrenciler kendi scratch hesabı ile katılacaktır. Öğrenciler turnuvadan önce verilen temaya ve kazanımlara göre belirlenen süre içinde bir proje hazırlayacaktır. Öğrenci bilgileri ve proje dosyası süre bitiminde verilecek forma kaydedilecektir.
 • Turnuva sırasında öğrencilerin kameralarını açmaları zorunludur. Öğrencileri tanıyabilmek ve projeyi kendilerini yaptığını teyit etmek için turnuva boyunca öğrenci kameraları açık tutulacaktır.
 • Çevrimiçi scratch turnuvaları planlanan tarih ve saatlerde birer hafta arayla 3 defa yapılacaktır. Öğrenciler turnuvaya bireysel olarak katılacak, aldıkları puanlar takım olarak değerlendirilecektir. Takımdaki iki öğrencinin aldığı puanın toplamı alınarak takım puanı belirlenecektir.
 • Her haftanın puanları ve toplam puanlar http://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden duyurulacaktır. Üç turnuva sonucunda en yüksek puanı alan 12 takım finalde yarışmaya hak kazanacaktır. Puanların eşit olması durumunda Scratch son hafta daha yüksek puan alan takım finale çıkacaktır.

2. Aşama mBot Robotik Kodlama

 • Finale kalan takımlar arasında Merkez ilçe kodlama atölyesinde belirtilen tarihte yapılacaktır.
 • Takımlardan verilen görevi 1 saat boyunca çalışıp istenen koşulları da sağlayarak yerine getirmesi istenecektir.
 • Turnuvada öğrenciler makeblock (mBot) robotunu kullanacak ve robotun çizgi izleyen sensörü, ultrasonic mesafe sensörü, led, buzzer, motor vb. bileşenlerinin uygun şekilde kullanarak robotu programlayacak ve 1 saat sürecek kodlama aşamasının ardından robotlar istenen görevleri yerine getirmek üzere parkurda yarışacaktır.
 • Puanlama, verilen görevleri başarıyla tamamlama üzerinden yapılacaktır. Puanlama kriterleri turnuva günü açıklanacaktır.
 • Danışman öğretmenler 1 saat sürecek problem çözümü aşamasında öğrencilere müdahale edemeyecek, parkur yarışı esnasından öğrencilerin yanına gelebilecektir.

Turnuvasının Ödülleri

Turnuva finaline katılan her öğrenci ve danışan öğretmene katılım belgesi verilecektir. İlk 3 dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlere ödül de verilecektir. Ödüller daha sonra ilan edilecektir.

Turnuva Takvimi

Tarih Aşamalar
28-31 Mart 2022 Duyuruların yapılması
1-5 Nisan 2022 Başvuruların http://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden alınması
6 Nisan 2022 Çevrimiçi Scratch turnuva tarihlerinin http://kodlarize.meb.gov.tr adresi üzerinden duyurulması
8-24 Nisan 2022 Çevrimiçi Scratch turnuvalarının yapılması
9-11 Mayıs 2022 mBot Hackathon turnuvasının yapılması
16-20 Mayıs 2022 Robotik Kodlama Turnuvası ödül töreni

Eminettin Mahallesi Valilik Binası B Blok Kat 3 No 346 - 0464 280 5371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.