Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kodla Rize Uygulaması

Bilge Kunduz Etkinliği 2021

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.
Bilge Kunduz Etkinliği 2021

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.   Bilge Kunduz etkinliği, sadece genç öğrencilere değil, tüm insanlara ulaşmayı hedeflemektedir. Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak bilişim konusunda çalışanların hedefi olmalıdır.  

Neden Bilge Kunduz? 

Kunduz, kökeni Litvanya dilinde "Bebras" olan ve "kunduz" manasına gelen kelimenin Türkçe kullanımıdır. Uluslararası enformatik etkinlik fikri, öğrencilere enformatiği öğretme konusunda yapılan bir tartışma üzerine 2003 yılında Vilnius Üniversitesi'nden Prof. Dr. Valentina Dagiene tarafından ortaya atılmıştır.   Kunduz'un etkinlik sembolü olarak seçilmesinin nedeni, kunduzların gerçek hayatta hedefine ulaşmak için yoğun çaba göstermeleri ve çalışkan olmalarıdır. Kunduz kelimesinin önüne eklenen "Bilge" kavramı kunduzların özelliklerini daha iyi ifade etmek amacıyla çalışma grubu tarafından eklenmiştir.    

Etkinliğin Tarihçesi  

İlk uluslararası enformatik etkinliği, 2004 yılında Litvanya'da düzenlenmiş ve daha sonra hızla diğer ülkelere yayılmıştır. 2012 yılında 500.000'den fazla öğrenci etkinliğe katılmıştır. Başlangıcından bu yana, birçok Avrupa ülkesi etkinliğe katılmış ve hala da katılmaya devam etmektedir.   Etkinliğe katılan üye ülkeler arasında Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Estonya, Almanya, Hollanda, Polonya, Avusturya, Letonya, Slovakya, İtalya, Finlandiya, İsviçre, Fransa, Macaristan, Slovenya, Japonya, Belçika, Kanada, Kıbrıs, İsrail, İspanya, Bulgaristan, İsveç, Tayvan ve Avustralya yer almaktadır. Etkinliğe katılmayı planlayan ülkeler arasında ise Türkiye, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Malezya, Meksika, Singapur, Kuzey Kore ve Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır.    

Etkinlik Hakkında  

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.   Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik (bilgisayar bilimi) konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.   Bilge Kunduz etkinliği, sadece genç öğrencilere değil, tüm insanlara ulaşmayı hedeflemektedir. Herkesin her türlü teknolojik cihaza sahip olduğu günümüzde, insanları enformatik konusunda bilinçlendirmek son derece önem teşkil etmektedir. Etkili teknoloji kullanımının yanı sıra bilimsel olarak insanların teknoloji deneyimlerini arttırmak bilişim konusunda çalışanların hedefi olmalıdır.    

Öğretmenler İçin  

Okulların, Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliğine katılması için her okulda bir koordinatör belirlenecektir. Koordinatörlerin bilgekunduz.org sitesinden "koordinatörlük başvurusu" yapması gerekmektedir. Başvuru yapmak için tıklayınız    

Okul koordinatörünün görevleri  

Etkinlik öncesi:   Koordinatörlük başvurusu yapınız.   Etkinliğe katılacak öğrencilerin sayısına göre, etkinlik yerini ve zamanını planlayınız. Etkinlik ortamında bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmasına dikkat ediniz.   Etkinlik süreci:   Öğretmenlerin/Koordinatörlerin okullarını kaydettiklerinde otomatik olarak oluşturulan okul kodunu tüm öğrencilere vermeleri yeterlidir. Etkinliğe tüm öğrenciler katılabilir. Öğrenci seçimi yapmanıza gerek yoktur. Etkinlik süreci ile ilgili öğrencilerinize bilgi veriniz. Öğrencilerin bilgekunduz.ankara.edu.tr sitesine giriş yapmasını ve ilgili formu doldurmasını sağlayınız. Etkinlik sürecini başlatınız. Etkinlik sonrası   Öğretmenler etkinlik sonrasında okul kodlarını görmek veya değiştirmek ister ve öğrencilerin sonuçlarına bakmak isterse bilgekunduz.ankara.edu.tr/okul_giris adresini kullanabilirler. Etkinliği tamamlayan her öğrenci için sonrasında özel olarak tasarlanmış katılım belgesi elektronik olarak öğrencilere verilecektir. Tüm görevlerin çözümleri web sitesinde yer alacaktır.     Öğrenciler İçin   Bilge Kunduz etkinliğinin amacı nedir?   Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş uluslararası bir etkinliktir.    

Bilgi işlemsel düşünme ne demektir?  

Bilgi işlemsel düşünme, genel olarak bilgisayar programı yazmak için gereken problem çözme becerilerinin ve tekniklerinin kullanımıdır. Bu teknikler arasında görevleri parçalara bölerek çözme, algoritma tasarımı, desen tanıma, desen genelleme ve soyutlama gibi beceriler yer almaktadır.    

Bu etkinliğe nasıl katılabilirim?  

Bilge Kunduz Etkinliğine bireysel olarak katılım söz konusu değildir. Etkinliğe katılmak isteyen öğrencilerin, okullarında bulunan Bilge Kunduz Koordinatörü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.      

Etkinlik süreci nasıl gerçekleşiyor?   

Etkinliğe internet bağlantısı olan bir bilgisayar kullanarak okuldan çevrimiçi olarak katılabilirsiniz. Öğrencilerin bilgisayar, programlama veya bilişim konusunda herhangi bir ön bilgiye sahip olmalarına gerek yoktur.   Bilge Kunduz etkinliğinde, çözülmesi gereken 15 görev bulunmaktadır. Kolay, orta ve zor olmak üzere üç farklı zorluk derecesinde ve her bir zorluk derecesinde beş soru olmak üzere görevler sunulmaktadır. Öğrenciler görevleri başarılı olarak tamamladıkça, görevlerin zorluk derecesi değişerek ekrana gelmektedir.     Görevleri çözebilmek için hesap makinası, kağıt ve kalem kullanımına izin verilecektir.  

Etkinlikte puanlama nasıl yapılıyor?  

Zorluk derecesi kolay olan görevler 6 puan, orta zorluk derecesindeki görevler 9 puan ve zor olan görevler ise 12 puan olarak hesaplanacaktır. Bir etkinlikte alınabilecek en yüksek puan 135'tir. Soruların zorluk derecesine göre puanlama yapılmaktadır. Etkinlik sonuçlarını nasıl öğreneceğim?   Bilge Kunduz etkinliğinden bir hafta sonra, koordinatörler etkinlik sonuçlarını öğrenciler ile paylaşacaktır. Ekinliği tamamlayan her öğrenci için özel olarak tasarlanmış katılım belgesi elektronik belge olarak verilecektir. Verilecek katılım belgesinde öğrencilerin adı ve aldığı puan bilgisi bulunacaktır.      

Bu etkinlik bana neler kazandıracak? 

  • Etkinlik sonunda katılım belgesi alabilirsiniz.
  • Görevleri tamamlarken eğlenebilirsiniz.
  • Derinlemesine düşünme sürecini deneyimleyebilirsiniz.
  • Problemlere farklı bakış açıları ile çözüm üretme konusunda uygulama yapabilirsiniz.
  • Enformatik konusu ile ilgili yeteneğinizi test edebilirsiniz.

  Kaynak: Bilgekunduz.org   

 BİLGE KUNDUZ ETKİNLİĞİNE KATILAN OKULLARIMIZDAN FOTOĞRAFLAR    

 

09-11-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-11-202109-11-202109-11-202109-11-202109-11-2021                                         11-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-2021

Eminettin Mahallesi Valilik Binası B Blok Kat 3 No 346 - 0464 280 5371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.