Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kodla Rize Uygulaması

Güneysu Kodlama Atölyesi Açıldı

Geleceğin Yazılımcıları Rize'de Yetişiyor' sloganı ile Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ tarafından başlatılan 'KodlaRize Projesi' kapsamında oluşturulan atölyelerin bir yenisi Güneysu Halk Eğitim Merkezinde açıldı.
Güneysu Kodlama Atölyesi Açıldı

Güneysu Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törene, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Milletvekili Hasan KARAL, Güneysu Kaymakamı Davut DÜZGÜN, Güneysu Belediye Başkanı Halil TURAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Hamdi YILMAZ, MEB Müşaviri Adem KÜLÜNK ve Şube Müdürlerinin yanı sıra çok sayıda davetli ile öğrenciler katıldı.

Robotik malzemeler ile kodlama eğitimi ve STEM projelerini hayata geçirilebilecek alt yapıya sahip atölyenin açılışında Güneysu Kaymakamı Davut DÜZGÜN, yapmış olduğu konuşmada yaşadığımız yüzyılın en büyük gereksiniminin teknolojik gelişmeler olduğunu belirtti ve öğrencilerimizin erken yaşlarda teknoloji ile tanışmalarını vesile olan KodlaRize Projesi için Vali Erdoğan BEKTAŞ´a teşekkür etti.

Rize Milletvekili Hasan KARAL yapılan bu çalışmanın özünde Rizemizi ve daha sonra ülkemize hayırlı olmasını diledi. Geleceğimiz olan gençlerimizin eğitimine katkı sunan bu tür projelerin ilimizde yapılıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren KARAL, " Güneysu ilçemizde açılan kodlama atölyesinin güzel hizmetler vermesini arzu ediyoruz" dedi. Destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, kodlama eğitimine Avrupa'da çok erken yaşlarda başlandığını ifade ederek, "Kodlama eğitimi sayesinde çocuklarımıza analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi önemli becerileri kazandırmamız mümkün. Teknolojinin nimetinden faydalanmak ve geleceğe yönelik nitelikli bir nesil yetiştirebilmemiz için Türkiye'de de bu eğitimi daha erken yaşlara çekmemiz gerekiyor.

Önümüzde nesnelerin interneti dediğimiz bir şey var internetsiz neredeyse hiç bir şey kalmadı. Cep telefonunuzda yüzlerce program var bu programları birileri yazmış siz kullanıyorsunuz ya da oyun oynuyorsunuz. Bizim çocuklarımız, gençlerimiz cep telefonuna oyun aracı olarak bakıyor. Halbuki oyunları biri yazıyor. Şimdi önümüzde İki seçenek var. Ya oyun yazan olacaksınız yada başkalarının yazdığı oyunları oynayacaksınız.

Bu proje ile bütün 5 ve 6. sınıflarımızda algoritmik düşünme yeteneğini çocuklarımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Kod okuryazarlığı altyapısını bütün çocuklarımıza kazandırıyoruz.  Arada seçilen çocuklarımıza da her ilçede oluşturduğumuz kodlama atölyeleriyle kendilerini biraz daha geliştirerek yollarına devam etmeye imkan oluşturuyoruz. Bilgisayar öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz çok hevesli bize çok destek veriyorlar. Biz şu an bütün Rize'de bilgisayar altyapısını kurduk, atölyeler kuruldu. Çocuklar bilgisayarda başkalarının kurguladığı oyunları oynamaktan öte, bilgisayarın ne işe yaradığını ve başkalarına oynayacakları oyunları, programları yapmanın tadını, zevkini tadıyorlar. Onlar da mutlu oluyorlar biz de mutlu oluyoruz. İyi bir ekibimiz var. Her ilçede ve ilde bir koordinatörümüz mü var" dedi

Yapılan konuşmalarının ardından protokol üyelerince kodlama atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ ve beraberindekiler Kodlama Atölyesini gezerek, öğrencilerle sohbet ettiler.

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

Eminettin Mahallesi Valilik Binası B Blok Kat 3 No 346 - 0464 280 5371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.