Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kodla Rize Uygulaması

KodlaRize Projesi İlk Kodlama Atölyesi Açıldı

Rize'de "Kodlama Eğitimi"  (KodlaRize) projesi kapsamında oluşturulan ilk atölyenin açılışı Vali Erdoğan Bektaş tarafından yapıldı.
KodlaRize Projesi İlk Kodlama Atölyesi Açıldı

Geleceğin Yazılımcıları Rize'de Yetişiyor sloganıyla, Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ın himayesinde yürütülen "Kodlama Eğitimi Projesi" kapsamında Derepazarı İlçesindeki Ali Rıza Yılmaz Ortaokulunda oluşturulan kodlama atölyesinin açılışı, Vali Erdoğan Bektaş Tarafından yapıldı.

 

Açılışa Derepazarı Kaymakamı Selçuk Köksal'ın yanı sıra Derepazarı Belediye Başkanı Yakup Samangül, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kalender, çok sayıda daire müdürü ve öğrenciler katıldı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, burada yaptığı konuşmada; yılbaşından beri iki temel proje üzerinde yoğun mesai harcadıklarını belirterek,  "Bu projelerden biri kodlama projesi bir diğeri de Dyned projesidir. Bazı teknik sorunlar yüzünden Milli Eğitim Bakanlığınca Dyned Projesinde bir takım modüller henüz aktif hale getirilemedi. Bu nedenle Dyned Projesinde istediğimiz noktaya gelemedik. Buna rağmen gayretlerimiz devam ediyor. Umarım en kısa sürede hedeflediğimiz noktaya geleceğiz" dedi.

 

Yürütülmekte olan iki projenin de tam donanımlı bilgisayar alt yapısı gerektirdiğini ifade eden Vali Bektaş, "Biz il merkez ve tüm ilçelerimizdeki hedef okullarımızda devlet bütçesinden bir kuruş harcamadan bu altyapıyı oluşturmuş durumdayız. Peki biz bunu nasıl başardık? Projemize inanan öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul yönetimlerimiz sayesinde başardık. Katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Rize'de kodlama eğitimi projesi kapsamında olumlu yol aldıklarına değinen Vali Bektaş, "Kodlama eğitimi henüz Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer almamasına rağmen biz mahalli imkanlarla gerekli altyapıyı oluşturarak tüm ortaokullarımızın 5 ve 6. sınıf öğrencilerine bilişim derslerini sevile ederek geleceğin mantığı kodlama eğitimi veriyoruz. Gelişmiş ülkeler bu eğitime çok önem veriyorlar. Avrupa Birliği, bu eğitime 5 yaşındaki çocuklarla başlanması yönünde üye ülkelere tavsiyelerde bulunuyor. Her ne kadar şuan itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer almasa dahi Bakanlıkça bu eğitime çok sıcak bakılıyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu eğitim ülkemizde de zorunlu dersler arasında yer alacaktır" dedi.

 

Hızla gelişen dünya düzeninde bizde varız diyebilmemiz için kodlama eğitimine gereken önemin verilmesi gerektiğini söyleyen Vali Bektaş, aksi takdirde kodlama bilenlerin yaptığı programların uygulayıcısı olmaktan öteye geçemeyiz dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından kodlama atölyesinin açılışı gerçekleştirildi.

Ali Rıza Yılmaz Ortaokulundaki programın ardından yine Derepazarı İlçesinde bulunan Adem Özdemir Anadolu Lisesine geçilerek buradaki bilgisayar sınıfının açılışı yapıldı ve bilgisayar sınıfının oluşturulmasında katkı sağlayan hayırsever iş adamı Yusuf Yurtvermez'e Vali Erdoğan Bektaş tarafından bir plaket verildi. 

Haber: Rize Valiliği

16-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-202116-09-2021

Eminettin Mahallesi Valilik Binası B Blok Kat 3 No 346 - 0464 280 5371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.