Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kodla Rize Uygulaması

Rize Valisi Erdoğan Bektaş Merkez İlçe Kodlama Atölyesini Ziyaret Etti

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, beraberinde Vali Yardımcısı Selçuk KÖKSAL, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ ve diğer yetkililerle birlikte İsmail Kahraman Kültür Merkezinde oluşturulan 'Kodlama ve Robotik Uygulama Atölyesini' ziyaret ederek burada eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.  
Rize Valisi Erdoğan Bektaş Merkez İlçe Kodlama Atölyesini Ziyaret Etti

Vali Bektaş, ziyaret esnasında yaptığı açıklamada; Türkiye genelinde kodlama eğitimlerin en yoğun yapıldığı 3 ilden birinin Rize olduğunu, 2016-2017 eğitim öğretim yılında başlatılan proje kapsamında tüm il genelinde 97 ortaokulda toplam 15.400 öğrenciye kodlama eğitimi verildiğini belirtti.

Sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin desteği ile 'KodlaRize Projesi' kapsamında tüm ilçelerde kodlama atölyesi ve robotik uygulama atölyelerinin oluşturulduğunu da belirten Vali Bektaş, "Proje kapsamında okullarımızda yapılan kodlama çalışmalarında öne çıkan ve kodlamaya ilgisi olan öğrenciler, kodlama atölyelerine yönlendiriliyor. Bu kapsamda Merkez ilçe okullarımızdan yaz tatilinde eğitim almak isteyen öğrencilerimiz tespit edildi. Hocalarımız nezaretinde yaz kurslarına devam ediyorlar. Kodlama becerilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Rize genelinde 15.000 öğrenciye ulaştık. Her sene 5000 ilave ederek gideceğiz. Seneye inşallah bir dördüncü sınıf gelecek. 20.000 öğrenciye ulaşmış olacağız. Kod okuryazarlığı diye bildiğimiz kodlama mantığını tüm öğrencilerimizle buluşturmuş olacağız. Yani bu çocukların tamamı kodlama yapmayacak, programcı olmayacak. Ama olan biten konusunda bir fikirleri olmuş olacak. Kodlama mantığını iyi kötü özümsemiş olacaklar. Arada seçilenler, yetenekli olanlar da bizim atölyelerimizde o becerilerini, yeterliliklerini sergileme geliştirme imkânı bulacaklar. Şu an içinde bulunduğumuz atölye ilimizde en son açtığımız atölyedir ve görüldüğü gibi yazın da çalışmalarına devam ediyor. Diğer ilçelerimizde de yazın çalışmalarına devam eden atölyelerimiz var. Kodlama kavramı bilindiği üzere daha çok özel okulların meşgul olabildiği bir kavram iken, biz burada özel okulların paralı imkânlarla sunabildiği bir imkânı bütün öğrencilerimize ücretsiz olarak sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kodlamanın geleceğe katkısı olacağını umduğumuz için zaten bu işe girdik. Çünkü bildiğiniz gibi şartlar çok hızlı değişiyor. Gelecek olarak hayal ettiğimiz şeyler çok kısa zamanda gerçek oluyor ve geçmiş oluyor. Dolayısıyla o hıza ayak uydurmamız gerekiyor. Geleceğin mantığını, yaşama kodlarını, standartlarını, doğrularını yanlışlarını bir şekilde çocuklarımızın öğrenerek hayata hazırlanmaları lazım. O çerçevede dünyanın gelecekte varmayı hedeflediği yere bizim çocuklarımız daha hazırlıklı olarak yollarına devam edecekler." dedi.

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

Eminettin Mahallesi Valilik Binası B Blok Kat 3 No 346 - 0464 280 5371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.