Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kodla Rize Uygulaması

AB Kod Haftası (Codeweek) 2022

Avrupa kod haftası bu yıl 8-23 Ekim 2022 tarihleri arasında uygulanacaktır. Siz de codeweek.eu sitesine üye olup kendi etkinliğinizi oluşturabilirsiniz.
AB Kod Haftası (Codeweek) 2022

Kod Haftası Nedir?

AB Kod Haftası (Code Week), Ekim ayının içinde uygulanan, herkes için kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getirmeyi amaçlayan bir etkinliktir.

 

Amacı Nedir?

Kodlamayı öğrenmek, hızla değişen dünyayı ve teknolojinin nasıl çalıştığını anlamamıza, yeni fikirleri keşfetmemize, yenilikler için becerilerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmemize yardımcı olur.

 

Kod haftasını kim düzenliyor?

Kodlama haftası Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.

2018 yılı itibariyle Avrupa Okul ağı ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasındaki işbirliği ile yürütülme kararı alınmıştır.

 

Kod haftasına kimler katılabilir?

Kod haftası herkes için, herkes tarafından yapılabilir.

Çocuklar, öğrenciler, çıraklar, genç yetişkinler, yetişkinler, yöneticiler, aileler, öğretmenler, kütüphaneciler, girişimciler ve karar vericiler kodlama etkinliği düzenleyebilir ve kod haftasına katılabilir. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğretmenler aktif olarak desteklenmektedir.

 

Kod haftasına nasıl katılırım?

Öncelikle codeweek.eu sitesine üye olmalısınız. Üye olup giriş yaptıktan sonra kişi resmine tıklayıp etkinliklerim sayfasına girin. Sayfadaki yeni etkinlik ekle düğmesine tıklayın. Açılan sayfadaki bilgileri doldurun. Okulun adresini girerek etkinliğinizin haritada doğru yerde görünmesini sağlayın. Etkinlik tarihi olarak bir hafta veya daha uzun bir süre belirleyebilirsiniz. Etkinlik bittiğinde yine siteye giriş yapıp kişi resmine tıklayın. Açılan menüden sertifikalarım menüsüne girip etkinlik sertifikanızı indirebilirsiniz.

 

2021 yılında, dünya genelinde 80'den fazla ülkede 4 milyon insan AB Kod Haftasına katıldı.

Ortalama katılımcı yaşı 11 olurken, 2021'deki katılımcıların %49'u kadınlar veya genç kızlardı. EU Code Week etkinliklerinin %88'si okullarda gerçekleştirildi; bu da 2021 kampanyası sırasında öğretmenleri güçlendirmeye yönelik çabaların başarıya ulaştığı anlamına geliyor.

Herkes bir aktivite düzenleyebilir veya mevcut bir aktiviteye katılabilir. Bir konu seçip hedef kitlenizi belirleyin ve haritaya aktivitenizi ekleyin.

 

Kod Haftası 2022 Ana Teması "Matematik"

Millî Eğitim Bakanlığımız, TÜBİTAK ve üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla "Matematik Seferberliğini"  başlatmıştır.

Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak amacıyla başlatılan seferberlik kapsamında birçok çalışma eş zamanlı olarak yapılmakta olup Kod Haftası 2022 yılı teması "Matematik" olarak belirlenmiştir.

Matematik oyunları ve materyallerinin yanı sıra matematiğin tarihsel gelişimi ve ilgi çekici alanlarıda daha fazla kaynağa erişmek için MatemaTik platformunu inceleyebilirsiniz.

 

 

DÖKÜMAN VE SUNULAR

 

KOD HAFTASI 2021 ETKİNLİK OLUŞTURMA KLAVUZU

Kod Haftası 2022 Afiş, Broşür ve Bilgi Görseli

Kod Haftası 2022 Öğretmenler İçin Bilgilendirme Sunusu

Kod Haftası 2022 Genel Bilgilendirme Sunusu

Kod Haftası 2022 Bilgilendirme Sunusu (Bakanlık)

Kod Haftası 2022 Sertifikası

Kodlama Hakkında 10 Eğlenceli Bilgi

 

 

26-09-2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mükemmeliyet Sertifikası Nedir?

Code Week 4 All mücadelesi, sizi, kendi aktivitelerinizi, dostlarınızın, iş arkadaşlarınızın ve tanıdıklarınızın düzenlediği aktivitelere dahil etmeye ve böylece, birlikte Code Week (Kod Haftası) Mükemmeliyet Sertifikasını elde etmeye teşvik eder.

Aktivitenizi EU Code Week haritasına göndermenin yanı sıra, ağınızdaki diğer kişilerin de aynısını yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ekibinizle birlikte aşağıdaki koşullardan birini sağladığınızda, hepiniz Code Week Mükemmeliyet Sertifikasını kazanacaksınız!

 

Kazanma Kriterleri:

(10 farklı düzenleyiciden) bağlantılı 10 aktivite 

veya

3 ülke dahil etme

 

Nasıl katılabilirim?

 

Yeni bir ekip kuruyorsanız:

 1. Aktivite Ekle sayfasını ziyaret edin ve kodlama aktivitenize ilişkin gerekli bilgileri doldurun.
 2. Gönder'e Tıklayın.
 3. Aktiviteniz kabul edildiğinde, size özel Code Week 4 All kodunuzun yer aldığı bir onay e-postası alacaksınız.
 4. Kodu kopyalayın ve ağınızdaki kodlama aktivitesi düzenleyen iş arkadaşlarınızla ve diğerleriyle paylaşın. Başkalarını da bilgilendirerek katılmaya teşvik edin!
 5. Kampanya sona erdikten sonra, tüm aktivite organizatörlerinden kaç katılımcıyı dahil ettiklerine dair bilgi vermeleri istenecektir. Koşullardan herhangi birini yerine getirebildiğiniz takdirde, ağınızın bir parçası olan iş arkadaşlarınızla birlikte Mükemmeliyet Sertifikasını kazanacaksınız!

Mevcut bir ekibe katılıyorsanız:

 1. Aktivite Ekle sayfasını ziyaret edin ve kodlama aktivitenize ilişkin gerekli bilgileri doldurun.
 2. Ekibi kurmuş olan ekip liderinden aldığınız kodu CODE WEEK 4 ALL KODU alanına yapıştırın.
 3. Gönder'e Tıklayın.
 4. Daha fazla organizatörün ekibinize katılmasını sağlamak için herkesi bilgilendirin ve kodu paylaşın!.
 5. Kampanya sona erdikten sonra, tüm aktivite organizatörlerinden kaç katılımcıyı dahil ettiklerine dair bilgi vermeleri istenecektir. Koşullardan herhangi birini yerine getirebildiğiniz takdirde, ağınızın bir parçası olan iş arkadaşlarınızla birlikte Mükemmeliyet Sertifikasını kazanacaksınız!

Mücadeleye neden katılmalıyım?

 • Kodlamanın önemine ilişkin mesajı yaymak için.
 • Çok sayıda öğrencinin katılımını sağlamak için.
 • Ulusal veya uluslararası organizasyonlarla ve/veya okullarla bağlantılar kurmak için.
 • Diğer organizatörlerin ve öğretmenlerin desteğini almak için.
 • Mükemmeliyet Sertifikası almak için.

 

Kaynaklar:

Codeweek.eu

http://codeweekturkiye.eba.gov.tr/

Codeweek Türkiye Kodlama ve Matematik

Eminettin Mahallesi Valilik Binası B Blok Kat 3 No 346 - 0464 280 5371

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.